RN731JTTD3611B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3611B50
Description
RES 3.61K OHM 0.1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
yes
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
3.61kOhm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD3611B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3611B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.61kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C