RN731JTTD3611B25
Mfr.Part #
RN731JTTD3611B25
Description
RES 3.61K OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
3.61kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Height :
450μm
EAR99
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD3611B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3611B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.61kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C