RN731JTTD3610F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3610F50
Description
RES 361 OHM 1% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
361Ohm
Datasheets
RN731JTTD3610F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3610F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 361Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C