RN731JTTD3610F100
Mfr.Part #
RN731JTTD3610F100
Description
RES 361 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Resistance :
361Ohm
Datasheets
RN731JTTD3610F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3610F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 361Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C