RN731JTTD3610D25
Mfr.Part #
RN731JTTD3610D25
Description
RES 361 OHM 0.5% 1/16W 0603
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Resistance :
361Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD3610D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3610D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 361Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C