RN731JTTD3600C25
Mfr.Part #
RN731JTTD3600C25
Description
RES 360 OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.25%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Resistance :
360Ohm
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD3600C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3600C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 360Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C