RN731JTTD3600B10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD3600B10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 360 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
360Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C