RN731JTTD3572F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3572F50
Description
RES 35.7K OHM 1% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Resistance :
35.7kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Thin Film
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C