RN731JTTD3572B50
Mfr.Part #
RN731JTTD3572B50
Description
RES 35.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
35.7kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Thin Film
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD3572B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3572B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 35.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C