RN731JTTD3481F50
Mfr.Part #
RN731JTTD3481F50
Description
RES 3.48K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
3.48kOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RN73
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD3481F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3481F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.48kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C