RN731JTTD3443D100
Mfr.Part #
RN731JTTD3443D100
Description
RES 344K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
344kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Series :
RN73
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD3443D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3443D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 344kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C