RN731JTTD3162F10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD3162F10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 31.6K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Feature :
Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
31.6kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Series :
RN73
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
75V