RN731JTTD3161B25
Mfr.Part #
RN731JTTD3161B25
Description
RES 3.16K OHM 0.1% 1/16W 0603
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
3.16kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
EAR99
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD3161B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3161B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 3.16kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C