RN731JTTD3003B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD3003B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 300K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W