RN731JTTD3003B25
Mfr.Part #
RN731JTTD3003B25
Description
RES 300K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Resistance :
300kOhm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD3003B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD3003B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 300kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C