RN731JTTD29R8F50
Mfr.Part #
RN731JTTD29R8F50
Description
RES 29.8 OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
29.8Ohm
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Datasheets
RN731JTTD29R8F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD29R8F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 29.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C