RN731JTTD2940D100
Mfr.Part #
RN731JTTD2940D100
Description
RES 294 OHM 0.5% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
294Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
yes
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD2940D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2940D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 294Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C