RN731JTTD2913D100
Mfr.Part #
RN731JTTD2913D100
Description
RES 291K OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
JESD-609 Code :
e3
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
291kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RN731JTTD2913D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2913D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 291kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C