RN731JTTD2841D25
Mfr.Part #
RN731JTTD2841D25
Description
RES 2.84K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
2.84kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RN73
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
EAR99
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%