RN731JTTD2802C10
Mfr.Part #
RN731JTTD2802C10
Description
RES 28K OHM 0.25% 1/16W 0603
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
28kOhm
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Series :
RN73
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Composition :
Thin Film
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD2802C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2802C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 28kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C