RN731JTTD2771F25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD2771F25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.77K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
2.77kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RN73
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD2771F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2771F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.77kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C