RN731JTTD2771D50
Mfr.Part #
RN731JTTD2771D50
Description
RES 2.77K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Resistance :
2.77kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Moisture Resistant
Series :
RN73
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Working Voltage :
75V
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD2771D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2771D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.77kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C