RN731JTTD2771B05
Mfr.Part #
RN731JTTD2771B05
Description
RES 2.77K OHM 0.1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Series :
RN73
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.77kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm