RN731JTTD2770B50
Mfr.Part #
RN731JTTD2770B50
Description
RES 277 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
yes
Power Rating :
63mW
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
277Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD2770B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2770B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 277Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C