RN731JTTD2742F50
Mfr.Part #
RN731JTTD2742F50
Description
RES 27.4K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistance :
27.4kOhm
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD2742F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2742F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 27.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C