RN731JTTD2742D25
Mfr.Part #
RN731JTTD2742D25
Description
RES 27.4K OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
27.4kOhm
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C