RN731JTTD2711B50
Mfr.Part #
RN731JTTD2711B50
Description
RES 2.71K OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
EAR99
Height :
450μm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Resistance :
2.71kOhm
Series :
RN73
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD2711B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2711B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.71kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C