RN731JTTD2710D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD2710D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 271 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
271Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RN73
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD2710D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2710D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 271Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C