RN731JTTD2703D100
Mfr.Part #
RN731JTTD2703D100
Description
RES 270K OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
270kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RN73
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD2703D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2703D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 270kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C