RN731JTTD2702C25
Mfr.Part #
RN731JTTD2702C25
Description
RES 27K OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RN73
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
27kOhm
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD2702C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2702C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 27kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C