RN731JTTD2701F50
Mfr.Part #
RN731JTTD2701F50
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
2.7kohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD2701F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2701F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C