RN731JTTD2640B10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD2640B10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 264 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RN73
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
264Ohm
Working Voltage :
75V