RN731JTTD2550B05
Mfr.Part #
RN731JTTD2550B05
Description
RES 255 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
75V
Resistance :
255Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD2550B05
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2550B05
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 255Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C