RN731JTTD2521D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD2521D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.52K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
2.52kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RN73
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W