RN731JTTD2520F50
Mfr.Part #
RN731JTTD2520F50
Description
RES 252 OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
yes
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
252Ohm
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm