RN731JTTD2491C10
Mfr.Part #
RN731JTTD2491C10
Description
RES 2.49K OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
2.49kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RN73
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD2491C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2491C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 2.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C