RN731JTTD2490D25
Mfr.Part #
RN731JTTD2490D25
Description
RES 249 OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
Resistance :
249Ohm
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD2490D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2490D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 249Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C