RN731JTTD2463D25
Mfr.Part #
RN731JTTD2463D25
Description
RES 246K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
246kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD2463D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2463D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 246kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C