RN731JTTD2403F50
Mfr.Part #
RN731JTTD2403F50
Description
RES 240K OHM 1% 1/16W 0603
EAR99
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
240kOhm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V