RN731JTTD2401F10
Mfr.Part #
RN731JTTD2401F10
Description
RES 2.4K OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
2.4kohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%