RN731JTTD2400B50
Mfr.Part #
RN731JTTD2400B50
Description
RES 240 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
240Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD2400B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2400B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 240Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C