RN731JTTD2370F100
Mfr.Part #
RN731JTTD2370F100
Description
RES 237 OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
237Ohm
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD2370F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2370F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 237Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C