RN731JTTD2180F50
Mfr.Part #
RN731JTTD2180F50
Description
RES 218 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
yes
Case Code (Imperial) :
EAR99
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Resistance :
218Ohm
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD2180F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD2180F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 218Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C