RN731JTTD1800F100
Mfr.Part #
RN731JTTD1800F100
Description
RES 180 OHM 1% 1/16W 0603
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Resistance :
180Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD1800F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1800F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 180Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C