RN731JTTD1620B25
Mfr.Part #
RN731JTTD1620B25
Description
RES 162 OHM 0.1% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
162Ohm
Series :
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD1620B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1620B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 162Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C