RN731JTTD1501B25
Mfr.Part #
RN731JTTD1501B25
Description
RES 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
1.5kOhm
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD1501B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1501B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C