RN731JTTD1490F50
Mfr.Part #
RN731JTTD1490F50
Description
RES 149 OHM 1% 1/16W 0603
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
149Ohm
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD1490F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1490F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 149Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C