RN731JTTD1421B50
Mfr.Part #
RN731JTTD1421B50
Description
RES 1.42K OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
e3
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.42kOhm
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD1421B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1421B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C