RN731JTTD1383B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD1383B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 138K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Resistance :
138kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD1383B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1383B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 138kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C