RN731JTTD1371F25
Mfr.Part #
RN731JTTD1371F25
Description
RES 1.37K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
1.37kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Datasheets
RN731JTTD1371F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD1371F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1.37kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C